Ostatnio dowiedziałam się, że Polska jest największym importerem kaczek i gęsi do krajów Unii Europejskiej. Jednak na polskich stołach bywa niezmiernie rzadko, praktycznie od święta i uważana jest jako drób mniej znany. Mięso kacze jest dobrym źródłem wielu składników mineralnych i obniża zawartość złego cholesterolu we krwi. Jako, że u nas kaczkę jada się równie rzadko, postanowiłam to zmienić. Przyznaję, że po wielu miesiącach jedzenia kurczaków, smakowała niezwykle wykwintnie.
Składniki:
1 kaczka
4 twarde jabłka
1 puszka ananasów
majeranek
sól
Przygotowanie:
Kaczkę rozmrozić w lodówce (najlepiej przez noc). Obficie posolić i posypać majerankiem (także w środku) i odstawić na kilka godzin w chłodne miejsce. Na godzinę przed pieczeniem wyjąć z lodówki, aby uzyskała temperaturę pokojową. Do wnętrza kaczki wkładamy 1 jabłko pokrojone na ćwiartki. Pieczemy w brytfannie lub naczyniu żaroodpornym ok 2 -2,5 godziny (zależy od wielkości ptaka) w 200 stopniach. W trakcie pieczenia kilka razy polewamy sokiem z ananasów, a na godzinę przed końcem, obok kaczki układamy ćwiartki pozostałych jabłek i plastry ananasa. Po wyjęciu z piekarnika odstawiamy na 15 minut, aby mięso odpoczęło.
Dziś banalnie prosty i tani przepis na domowe kopytka. Idealny ratunek dla ziemniaków z wczorajszego obiadu. Nieco urozmaicony o dodatkowe warzywa i mąkę kukurydzianą. Miało być tak na próbę, ale stwierdzam że zostanie raczej na stałe. Zdecydowanie lepszy smak, a przy okazji i kolor. Możesz zrobić większą ilość, bo świetnie smakują odsmażone następnego dnia. Nie zawsze jednak coś zostaje..
Składniki:
4-6 ziemniaków
1 marchewka
1 pietruszka
1 jajko
ok 3/4 szklanki mąki kukurydzianej
ok 3/4 szklanki mąki pszennej
sól
Przygotowanie:
Warzywa obrać, ugotować i odstawić do całkowitego ostygnięcia. Przecisnąć przez praskę do ziemniaków lub zmielić maszynką. Dodać szczyptę soli, jajko oraz mąkę (na początek tylko część, a potem w miarę wyrabiania dodać resztę wg potrzeby). Szybko wyrobić gładkie ciasto. Powinno być dość miękkie, ale nie kleić się do rąk. Jeśli będziemy je zbyt długo wyrabiać, ogrzeje się od rąk i ciągle będzie wydawało się rzadkie. Z ciasta rolować wałeczki, delikatnie spłaszczyć i ciąć nożem na 1 cm paseczki. Gotować w osolonej wodzie, 1-2 minuty po wypłynięciu na powierzchnię, delikatnie mieszając od czasu do czasu. Podawać z ulubionym sosem lub smażoną cebulką. Dla wielbicieli słodyczy sprawdzą się także z cukrem lub sosem owocowym.
Pyszne kruche ciasteczka nadziane ulubionymi dodatkami. Teraz już nie musisz kupować ich w sklepie. Wystarczy w kilka minut przygotować ciasto, upiec, schować do pojemnika i podjadać jak tylko najdzie Cię ochota na coś słodkiego lub zabrać na drugie śniadanie do pracy lub szkoły. Idealne ze szklanką zimnego mleka.
Mało ukręcamy z cukrem i cukrem waniliowym na gładką masę. Stopniowo dodajemy jajka i przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem i sodą. Gdy wszystkie składniki się połączą wrzucamy ulubione dodatki. Ja podzieliłam ciasto na dwie części. Do jednej dodałam kokos i mleczną czekoladę pokrojoną w małe kawałeczki, do drugiej pokrojone orzechy włoskie i laskowe oraz rodzynki. Przygotowane ciasto powinno dać uformować się w zwartą kulę (tak jak ciasto kruche). Jeśli jest zbyt rzadkie można dodać mąki lub włożyć na pół godziny do lodówki. Z ciasta formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego, lekko rozpłaszczamy i układamy na blachę wyłożoną pergaminem. Należy układać ciastka w dość dużych odstępach, bo ciasto podczas pieczenie rozlewa się. Pieczemy 15-20 minut w 200 stopniach.